Nasz zespół

mgr Henryk Marek Kowalski

W 1970r ukończyłem Wyższa Szkołę Wychowania Fizycznego (obecnie AWF) we Wrocławiu. Pracując jako instruktor gimnastyki leczniczej, nauczyciel wychowania fizycznego, trener sportowy poszukiwałem i próbowałem stosować różne metody mające na celu uzyskanie lepszej sprawności psychomotorycznej. Szczególnie interesowało mnie wprowadzenie do procesu usprawniania (treningu) elastomeru (materiału sprężysto – elastycznej).

Po latach prób i doświadczeń zaowocowało to opracowaniem przeze mnie metody usprawniania, gdzie elastomer to nie tylko element oporu elastycznego w ćwiczeniach czynnych z oporem, ale wspomagający ruch w jego ekscentrycznej części. Ma to znaczenie w ćwiczeniach neuromotorycznych, zwłaszcza przy ćwiczeniach związanych z reedukacją chodu i elastycznym pionizowaniu (czynne angażowanie mięśni stabilizującym pozycję pionową).

Jestem autorem uniwersalnego urządzenia do rehabilitacji, reedukacji chodu i pionizacji o nazwie PRAGMA (grec czyn), które znajduje zastosowanie w fizjoterapii, sporcie wyczynowym, korekcie was postawy i rehabilitacji ruchowej. „Ruch jest jak lekarstwo”, trzeba tylko wiedzieć jak go zastosować. Nie ma w sobie skutków ubocznych – to stwierdzenie, które przyświeca mojej działalności zawodowej. Uważam, że ruch jako zjawisko uniwersalne powinno towarzyszyć człowiekowi przez całe jego życie, wpływając nie tylko na jego rozwój motoryczny, ale też i psychiczny. Jest biologiczna potrzeba zapewniająca mu równowagę psychofizyczną. Towarzyszyć powinien mu niezależnie od wieku, płci, zawodu. Jestem właścicielem Ośrodka.


mgr Agnieszka Grzemska

Jestem dyplomowanym magister fizjoterapii o numerze prawa wykonywania zawodu 67882. W 2011 roku z wynikiem bardzo dobrym ukończyłam studia II stopnia na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Medyczny). Uzyskałam również odznaczenie „Wzorowy student” – odznaczenie Rektora Akademii Medycznej.

Od 10 lat pracuje w zawodzie, łącząc zdobytą wiedzę z nabywanym doświadczeniem. Moją pasją jest kinezyterapia. Ruch jako czynnik terapeutyczny uważam za najlepszy sposób na poprawę sprawności pacjenta. Specjalizuję się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej oraz geriatrycznej jak również szeroko rozumianej rehabilitacji w chorobach cywilizacyjnych. W swojej pracy staram się wykorzystywać wszystkie niezbędne metody i środki terapeutyczne. Jako członek zespołu SALUBER od 6 lat pracuję metodą na urządzeniach PRAGMA. Dzięki temu mogę pracować w najbardziej efektywny sposób – poprzez terapię funkcjonalną pacjenta.

Zanim zostałam częścią zespołu SALUBER zdobywałam doświadczenie zarówno w placówkach medycznych, jak i prywatnych praktykach. Jednakże dopiero praca w Ośrodku SALUBER dała mi poczucie pełnej swobody działania w pracy z pacjentami – w ich drodze do poprawy sprawności.

W przeszłości zawodowo trenowałam narciarstwo alpejskie w klubie Śnieżka w Karpaczu. Zamiłowanie do sportu pozostało ze mną również w pracy, co pozwala mi „zarazić” pacjentów postawą prozdrowotną. Dzięki pasji do sportu z powodzeniem prowadzę w Naszym Ośrodku zajęcia z profilaktyki zdrowotnej, aquagimnastyki, gimnastyki leczniczej oraz Norkic Wolaking dla wrocławskich diabetyków (we współpracy z PSD Wrocław Centrum).